Ekonomi

“TÜİK milletin algısını değiştirir nitelikte hareketler yapıyor”

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de yaşanan en büyük problemlerin başında iktisadın geldiğini, hükümetin ise ekonomik gidişattan haberi yokmuş üzere davrandığını söyledi.

Türkiye’de şu an dünyanın en büyük ekonomik krizinin yaşandığını ileri süren Purçu, “TÜİK yanlış rakamlar vererek milletin algısını ve yaşam şeklini değiştirir nitelikte hareketler yapıyor. TÜİK’in açıkladığı ekim ayı yıllık enflasyon sayısı yüzde 85,5 iken ENAG bu oranı yüzde 185 olarak kıymetlendiriyor. 200 gram ekmek 2021 yılında 1,75 lira iken şuan 4,45 lira. Bir yılda ekmeğin fiyatı 3 kat artmışken taban fiyata 3 kat artırım mı geldi, emeklinin maaşı 3 kat mı arttı?” diye sordu.

Avrupa ülkelerine bakıldığında enflasyon oranlarının yüzde 14-15’i geçmediğini belirten Purçu, hükümetin, milleti açlık ve sefaletle sınamaya devam ettiğini öne sürdü.

Açlık sınırının 9 bin liraya dayandığını, yoksulluk sınırının ise 25 bin lirayı aştığını savunan Purçu, “Bu sayıları hükümet görmüyor mu hala? Seçim hazırlıklarının sürdüğü şu günlerde milletin karşısına hangi yüzle çıkacaksınız? Son bir yılda bankadan kredi çekenlerin oranı yüzde 50 artmış durumda. Ülkenin tamamına yakını bankalara borçlu lakin iktidar her şeyi güllük, gülistanlık üzere açıklamaya devam ediyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu