Sağlık

Bakan Koca: Tedarik edilmesi zor olan ilaçların üretimi artırıldı

ANKARA (İGFA) –Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, temin edilmesi zor olan antibiyotik ve çocuk şuruplarının da yer aldığı ilaçların kısa sürede piyasaya sürüleceğini duyurdu.

Tedarikinde güçlük çekilen bazı ilaçların üretiminin artırıldığını açıklayan Bakan Koca, “Dünyada mevsimsel hastalıklar nedeniyle talep artışı ve hammadde üretiminden kaynaklı sıkıntılar yaşanıyor. Birçok ilaç piyasaya sürülecek. Kısa sürede antibiyotik ve çocuk şurupları da dahil” dedi.

Bakan Koca, az sayıda hastaya özel olarak getirilen, başka ülkelerde ruhsatlı olup Türkiye’de ruhsatsız ilaçların varlığına vurgu yaparak, “Bir tanesi için öne sürülen iddialar yerine getirildi. Kısa süre içinde temin edeceğiz. ülkemizde ruhsatı olmayan ilaçların İlaç Takip Sistemi’ne kaydedilmesidir.”

Bakan Koca, her ilaç kutusunun kendisini diğer kutulardan ayıran bir kimlik numarasına sahip olduğuna dikkati çekerek, “Kutuyu üretiminden reçete edildiği hastaya kadar takip ediyoruz. Eczane raflarındaki tüm ruhsatlı ilaçlar bu İlaç Takip Sistemi ile kayıt altına alınıyor. • Eczaneden alınan ruhsatlı ilacın sahte olması söz konusu değildir.” kullanılmış.

Bakan Koca, çocukluk çağı enfeksiyonlarında kullanılan ve temini zor olan şurup formundaki antibiyotiğin Aralık 2022’de 1,8 milyon kutu, bugün itibarıyla ise Ocak 2023’te 3,1 milyon kutu antibiyotiğin piyasaya arz edildiğini bildirdi. . Daha da artırmaya çalıştıklarını söyledi.

besikduzuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu