Ekonomi

Controlmatik, ABD’de kurulacak fabrika için federal teşvik paketinde ön onay aldı.

Investing.com – KontrolMatik, daha önce yaptığı açıklamalarda, ABD’de Güney Karolina eyaleti sınırları içerisinde yer alan Colleton County’de yıllık 3GWh kapasiteli bir lithium-ion pil, pil ve güç depolama ürünleri fabrikası kurulacağını duyurmuştu.

Şirkete fabrika denetimi amacıyla sunulan teşvik paketi, Güney Karolina eyalet yasama meclisinde görüşülmüştü. Firma dün ilgili teşvik paketinin onaylandığını ve prestijiyle karara bağlandığını duyurdu.

Açıklamaya göre, toplam bedeli 127 milyon dolar olan teşvik paketi kapsamında;
Personel istihdamına yönelik takviyeler, devlet gelir vergisinden, emlak ve satış vergilerinden muafiyet, altyapıda kullanılacak nakit hibe eki ve ayrıca teşvik paketine ek olarak 160 dönüm alana sahip ücretsiz sanayi sitesi, ham fabrika çalıştığı sürece uygulanacak olan üretim ve elektrik alımları için gerekli malzemeler, yılda yaklaşık 20 milyon ABD Doları tutarında Tüketim ve Kullanım Vergisi muafiyeti onayı alındı.

Controlmatik, bu teşvik paketinin onaylanmasıyla daha önce açıklanan federal tabanlardan (IRA Üretim Vergisi Kredisi) yararlanma ön kuralını sağladığını belirtti.

Controlmatik’in ABD’de kurulacak fabrikası 2024’te faaliyete geçecek

Şirket, South Carolina eyaletinin uçlarında kuracağı fabrika ile birlikte 2024 yılının ikinci yarısında üretime başlayacak, 16/8/2022 tarihinde ABD Kongresi tarafından onaylanan Enflasyon Düşürme Yasası (IRA) kapsamında Pil Hücresi Üretimi : 35 USD/kWh, Akü Paketi üretimi: 10 USD/ kWh olan Üretim Vergisi Kredisinin kullanılacağı bilgisini de verdi.

Sonuç olarak Kontrolmatik, mevcut yatırımı kapsamında Güney Carolina eyalet teşvik paketi ve federal teşviklerle (IRA Production Tax Credit) birlikte 2032 yılına kadar yararlanılacak toplam teşvik önleminin 1 milyar doları aşacağını belirtti.

KONTROLpaylaşımda son durum

Haftaya 153 TL’den satıcılı başlayan KONTR, Salı günü 126 TL’ye kadar gerilerken, bir gün yüzde 10’luk artışla yüzünü çevirdi. Dünkü süreçlerde yüzde 8 artan pay, haftanın son gününe girerken 173 TL’ye yükseldi. Ağustos ayından itibaren yükseliş trendinde sert bir ivme yakalayan KONTR, yılbaşından bu yana yüzde 1294 değer kazandı.

Ayrıca Kontrolmatik eylül ayında yüzde 425 arttı. bedelsiz sermaye artırımı Daha sonra sermayesini 200 milyon TL’ye çıkardı. O dönemde hisse fiyatı 230 TL bandına kadar yükseldi. Bölünmenin ardından KONTR fiyatı 43,52 TL olan teorik fiyatından devam etti.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu